Hamilelikte Çevresel Toksinler

Hamilelik sürecinde anne adayları beslenmesine, yaşam koşullarına dikkat ettikten sonra diğer bir dikkat edilmesi gereken detay çevresel faktörlerdir.

Çevresel Toksinler Nelerdir?

Kimyasal maddeler, röntgen ışınları, boya buharı, tarım veya haşere ilaçları ,temizlik maddeleri ilk sırada geliyor. Hem anne adayı hem de bebek için büyük risk meydana getirir. Bu dönemde ne kadar beslenme ve yaşam koşulları açısından dikkatli olsanız da belirttiğimiz çevresel toksinlere dikkat etmezseniz, istenmeyen problemlerle karşı karşıya kalmanıza neden olur..

Hamilelikte Çevresel Faktörlerden Nasıl Korunur?

Gebelik süreci boyunca anne adayları kokuya karşı hassas oldukları için en ufak bir ağır koku bile, ciddi sorun getirir. Bu yüzden özellikle temizlik maddelerinin aşırı kullanımı, boyadan kaynaklı olarak buharlar, tarım ve haşere ilaçları, kimyasal ağır kokulu maddelerin her biri anne adaylarının bulunduğu ortamda mevcut ise bu alanın çok iyi havalandırılması gerekiyor. Çalışma ortamında böyle bir etmen varsa ayrı bir alanda çalışmayı tercih etmelisiniz. Anne adayları ev içerisinde temizlik yaparken temizlik maddeleri özellikle ilk 3 ay, kullanılmamalı.