35 Yaşından Sonra Hamile Olmak

Günümüzde kişiler eğitim, kariyer veya buna benzer etmenlerden dolayı anne olma kararını ileri bir zamana erteleyebilir. Bu sebeple 35 yaş sonrasında hamile kalmak çoğu zaman problem haline gelmesi de, çoğu zaman da hem anne adayı hem de bebek için riskli bir durumdur.

35 Yaş Sonrası Hamilelik De Riskler Nelerdir?

35 yaş sonrasında hamile kalan anne adaylarının, beraberinde riskleri de bilmesi gerekiyor. Bu yaştan sonra hamile kalmak mümkün değil, denilemez. Fakat 35 yaş sonrasında hamile kalındığı zaman hem önlemlerinin daha fazla dikkate alınması gerekiyor. Hem de riskler olduğunu bilmelisiniz.

  • 35 yaş üzeri gebelikleri, genel olarak ileri yaş gebeliği denir. Kırklı yaşlarla birlikte gebe kalma olasılığı anne adaylarında, %50 oranında azalır.
  • Çoğul gebelik, düşük olma ihtimali,anomali, dış gebelik, plasenta, gelişme geriliği, erken doğum,sezeryan gibi etmenlerin her biri risk faktörleridir.

35 Yaş Sonrası Hamilelikte Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

35 yaş sonrası hamilelikte kilo, sağlıklı bir diyet, düzenli kontroller, fiziksel aktiviteler dikkate alınmalı. Riski olabilecek durumlardan da, kesinlikle uzak kalmalısınız.